Negronautki

Casting do projektu rozstrzygnięty

Casting do Projektu Murzynka (pierwszy etap projektu) za nami. Casting odbył się w Teatrze Polskim w Poznaniu oraz Instytucie Teatralnym w Warszawie. Łącznie przystąpiło do niego 88 osób zarówno kobiet jak i mężczyzn. Udział w castingu mogły wziąć tylko osoby o białym kolorze skóry. Chętni do roli murzynki realizowali zadania związane nie tylko z tym jak wyobrażają sobie siebie w tej roli, ale także z tym jak ciało czarnej kobiety może być reprezentowany przez osobę białą. Uczestnicy zmierzyli się z zadaniami typu: „zaprezentuj czarna seksualność” czy „spróbuj sobie wyobrazić jak twoje ciało zmienia się z białego ciała w czarne ciało, pokaż proces transformacji”. Przygotowując zadania dużo rozmawialiśmy o tym czy kolor skóry może być performowany oraz w jaki sposób funkcjonują w naszej kulturze stereotypowe obrazy czarnoskórej kobiety. Zaskoczyło nas to w jaki sposób uczestnicy reprezentowali osoby czarne, gdyż zauważyliśmy, że te wyobrażenia często są zapożyczone z teledysków czy z filmów.

Oprócz zadań aktorsko-choreograficznych pytaliśmy uczestników także o ich stosunek do samego castingu oraz do ograniczenia zawartego w ogłoszeniu związanego z kolorem skóry. Większość osób nie widziało w tym problemu, traktowały ten wymóg jako coś normalnego. W trakcie castingu zaskoczyły nas różne motywacje uczestników do wzięcia udziału w projekcie. Wiele osoby pragnęły od dziecka być czarnoskórą osobą lub fascynowały się czarnoskórymi kobietami, które próbowały naśladować w wielu aspektach swojego życia. Większości uczestnikom murzynka kojarzyła się z kimś silnym, odważnym oraz z obiektem seksualnym.

Czternaście wybranych w Poznaniu i w Warszawie osób zostało zaproszonych do ostatniego etapu castingu, jednodniowego warsztatu w Instytucie Teatralnym. Gdzie między innymi uczestnicy próbowali stworzyć kolektywnie biografie czarnoskórej kobiety oraz zmierzyć się z zadaniami aktorskimi wygenerowanymi z stereotypów, które funkcjonują w naszej kulturze na temat czarnoskórej kobiety. Wyjście poza stereotyp w większości wypadków okazało się być dosyć karkołomne.

W finale wybrane zostały dwie osoby Tomasz Szczepanek i Aleksandra Muszyńska.