Flaga nr 5

Haft nas wyzwoli

O serii „Flagi”

Seria prac „Flagi” to obiekty wykonane techniką haftu ręcznego na białej tkaninie czerwoną nitką. Na materiale zostały przepisane (haftem) teksty piosenek, wierszyki, powiedzenia, wyliczanki. Flagi” rozpoczęły swoje istnienie w 2016 roku i powstały we współpracy z różnymi grupami osób w ramach kilkudniowych otwartych warsztatów performatywnych w przestrzeni miejskiej lub galeryjnej.

FLAGA nr 1 – została wyhaftowana tekstem piosenki Marleny Dietrich „Lili Marleen”, której emisja w radiu była zakazana podczas II wojny światowej, ponieważ studziła nastroje wojenne u niemieckich żołnierzy. Utwór opowiada o historii miłości i rozstaniu kochanków tańczących w świetle latarni. Haft w języku niemieckim. „Flaga nr 1” powstała w ramach niemiecko-polskiej współpracy Kraków-Norymberga. (Dom Norymberski Kraków, Dom Krakowski, Norymberga.)

FLAGA nr 2 – została wyhaftowana tekstem piosenki Balqees Ahmed Fathi. To cover w rytmie muzyki dance tradycyjnej pieśni jemeńskiej opowiadający o wróbelku poszukującym miłości wiosną. Haft w języku arabskim. „Flaga nr 2” powstała we współpracy z polskim muzułmankami konwertytkami z Centrum Muzułmańskiego w Poznaniu. We współpracy z Teatrem Polskim w ramach festiwalu „Bliscy nieznajomi”. [więcej]

FLAGA nr 3 – została wyhaftowana tekstem piosenki „Money” Pink Floyd. Powstała we współpracy z moimi rodzicami, którzy są emigrantami i mieszkają w Wielkiej Brytanii. Podczas haftowania flagi powstał film dokumentalny opowiadający o osobistych doświadczeniach ekonomicznych i społecznych życia w Polsce i UK. Haftowaliśmy w domu po obiedzie, w Lancaster.

FLAGA nr 4 – została wyhaftowana tekstami litewskich piosenek ludowych, wyliczanek oraz powiedzonek o relacjach litewsko-polskich. Haft w języku litewskim. „Flaga nr 4” powstała we współpracy z Polkami i Litwinkami mieszkającymi w Wilnie. Podczas haftowania flagi powstał film dokumentujący proces pracy, wyborów tekstów i osobistych trudnych relacji i stosunków Polaków z Litwinami. Współpraca z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia z Gdańska i Galerią Artifex z Wilna w ramach Wilno Gallery Weekend. [więcej: 1, 2]